10 ترفند جستجوی وب که همه باید بدانند

10 ترفند جستجوی وب که همه باید بدانند


۱۰ ترفند جستجوی وب که همه باید بدانند

تا به حال از نتایج جستجوی وب خود ناامید شده اید؟ همه ما این را تجربه کرده‌ایم! خوشبختانه چندین ترفند وجود دارد که می توانید برای جستجوی بهتر و به دست آوردن نتایج مرتبط تر ، از آنها استفاده کنید.

جستجوی موثرتر وب در واقع تفاوت چندانی با جستجوی عامیانه ندارد. بلکه تغییرات جزئی وجود دارد که می توانید در جستجوهای خود ایجاد کنید تا برای موتور جستجو آنچه را که دنبال آن هستید بهتر توضیح دهید . به علاوه ، اکثر آنها گزینه های پیشرفته ای دارند که می توانید برای جستجوی فوق العاده هدفمند استفاده کنید.

در زیر برخی از تکنیک های جستجوی وب امتحان شده و واقعی وجود دارد که تقریباً با هر موتور جستجو کار می کند، به همراه چند مهارت اساسی در جستجوی وب که برای جستجوی موفقیت آمیز وب نیاز دارید.

برای مرور وب از طریق تلفن یا تبلت خود می توانید از موتور جستجوی تلفن همراه استفاده کنید و برخی از این نکات را نیز در جستجوی مرورگر موبایل کار می‌کنند.

کامل توضح دهید

کامل توضیح دهید

هرچه کلمات مرتبط تری در جستجوی خود استفاده کنید ، نتایج موفقیت آمیزتر خواهید بود.
به عنوان مثال ، جستجو کلمه قهوه هنگام تلاش برای یافتن کافی شاپ در تهران نتایج غیرضروری بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت. همچنین تایپ کردن کلمه گربه در صورتی که شما نیاز به نقاشی یک گربه سیاهدارید هم به همان اندازه مفید نیست.
با این حال ، تغییر اندک آن برای درج نوع قهوه یا گربه مورد نظر و محل یا رنگ خاصی که به دنبال آن می گردید ، معمولاً برای ارائه نتایج مورد نظر شما کافی است

استفاده از زبان طبیعی در جستجوی وب مانند آنچه در این تصویر می بینید خوب است زیرا یک موتور جستجوی خوب کلمات “رایج” را که لازم نیست فیلتر می کند و اصطلاحات مهم مانند مکان ها و سایر کلمات تعریف را انتخاب می کند.

برای جستجوی عبارت از نقل قول استفاده کنید

برای جستجوی عبارت از نقل قول استفاده کنید

نکته مهم دیگر برای به دست آوردن نتایج بهتر جستجو استفاده از علامت های نقل قول برای گروه بندی کلمات با هم است . هنگامی که این کار را انجام می دهید ، به موتور جستجو می گویید که همه چیزهایی که در داخل نقل قول ها وجود دارد ، باید دقیقاً در نتایج گروه بندی شوند.
هنگامی که با نقل قول در وب جستجو می کنید ، به طرز چشمگیری تعداد نتایج موتور جستجو را به شما نشان می دهد و مجموعه ای بیش از حد متمرکز را ایجاد می کنید.
در اینجا مثالی آورده شده است که در آن ما دو مجموعه از کلمات را دسته بندی می کنیم تا هر مجموعه درست همانطور که در اینجا تایپ می شود جستجو شود.
“آپارتمان اجاره ای” “تهران”
هدف از این کار دقیقا چیست؟ نشان دادن نتایجی است که به جای صفحات دیگر که شامل تهران هستند، در غیر این صورت می تواند شامل محل ها و شهر های دیگر باشد.
در نیمه دوم نیز همین طور است. از آنجایی که ما می خواهیم آپارتمان برای اجاره پیدا کنیم و نه برای فروش ، و می خواهیم از اجاره های دیگر مانند خانه ها و کانکس ها اجتناب کنیم ، برای اطمینان از اینکه این سه کلمه در کنار یکدیگر هستند ، از قیمت ها برای نتایج بهتر استفاده می کنیم

استفاده از نقل قول ایده آل برای پیدا کردن مطالب بسیار خاص است، و آن را قرار به کاهش در نتایج می بینید. با این حال ، اگر کلمات زیادی را بین نقل قول ها وارد کنید ، ممکن است نتایج زیادی را قطع کنید ، از جمله نتایج مفیدی که دقیقاً همانطور که جستجو کرده اید کلمات دقیق نیستند.

از یک موتور جستجوی مناسب استفاده کنید

از یک موتور جستجوی مناسب استفاده کنید

همه موتورهای جستجو با الگوریتم جستجوی مشابه به یکدیگر نیستند. انواع مختلفی وجود دارد که هدف بسیار خاصی را دنبال می کنند ، بنابراین اگر یک مرورگر مانند Google ، Bing یا Yahoo برای یافتن آنچه که به دنبال آن بودید کافی نبود ، یک روش کاملا متفاوت را در نظر بگیرید.
اگر به دنبال موسیقی خاصی هستید میتوانید در سایت های بزرگ موسیقی مانند اسپاتیفای، اپل موزیک، ساندکلاد، دیزر و … با یک جستجوی ساده موسیقی مورد نظر خود را پیدا کنید، یا میتوانید با استفاده از نرم افزار های تشخیص موسیقی نظیر، Musixmatch و Shazam بخشی از موسیقی را برای نرم افزار پخش کرده و منتظر تشخیص خواننده و نام آهنگ مورد نظر باشید.
اگر به دنبال ویدیو خاصی هستید بهتر است که ابتدا جستجوی خود را در یوتیوب و یا آپارت انجام دهید تا شاید به نتایج بهتر و دلخواه خود برسید. در غیر اینصورت میتوانید از زبانه جستجوی ویدیو موتور جستجوی مورد نظر خود فقط به دنبال ویدیویی با عنوان دلخواه خود بگردید.
اگر به دنبال فرد خاصی هستید میتوانید در شبکه های اجتماعی نظیر، اینستاگرام، فیس بوک، تیک تاک و .. جستجو کرده و فرد مورد نظر خود را بیابید.
اگر به دنبال دانلود نرم افزار خاصی هستید، بهتر است که این جستجو را در بخش جستجوی سایت هایی مانند، سافت ۹۸، دانلودها، شاتل لند، پی سی دانلود، سافت گذر و … انجام دهیه تا کلیه نسخه های نرم افزار مورد نیاز خود را در سایت بیابید و به سادگی دانلود کنید.

از گوگل برای جستجو در یک سایت خاص استفاده کنید

از گوگل برای جستجو در یک سایت خاص استفاده کنید

اگر شماهم با جستجوی کلمه خاصی در اکثر وبسایتها با انبوه عنوانهای مختلف در نتایج جستجو مواجه شده اید ، قطعاً تنها نیستید زیرا ماهم در بسیاری از موارد به این مشکل برخورده ایم. یکی از راه های به دست آوردن نتایج بهتر هنگام جستجوی هر سایت خاص ، استفاده از Google است.
این نکته در جستجوی وب شامل گزینه “سایت” گوگل است . در اینجا مثالی آورده شده است که ما به دنبال چیزی درSaeidr.ir هستیم:

Site: saeidr.ir ساخت اپل ای دی

ریاضی پایه نتایج جستجو را محدود می کند

ریاضی پایه نتایج جستجو را محدود می کند

یکی دیگر از ترفندهای جستجوی وب که بسیار ساده است ، استفاده از جمع و تفریق است تا نتایج جستجوی شما را بیشتر مرتبط سازد. این جستجوی Boolean نامیده می شود ، و یکی از اصول راهنمای راهی است که بیشتر موتورهای جستجو نتایج جستجوی خود را تنظیم می کنند.
اکنون ، نتایج فقط صفحاتی را شامل می شود که از تام فورد نام بردند ، و موتور جستجو آن نتایج ماشین مزاحم را حذف کرد.
بگویید شما در جستجوی تام فورد هستید ، اما نتایج زیادی برای فورد موتور دریافت می کنید. رفع این مشکل با ترکیب ترفند نقل قول هایی که در بالا با کلید منفی / خط فاصله آموخته اید آسان است

همانطور که نتایج را غربال می کنید ، اگر کلمات یا عبارات دیگری پیدا کردید که نمی خواهید آنها را مشاهده کنید ، در صورت تمایل ، آنها را به جستجو اضافه کنید تا بیشتر و بیشتر اصلاح شوند

به صفحات وب آفلاین دسترسی پیدا کنید

به صفحات وب آفلاین دسترسی پیدا کنید

وب سایتی که خراب شود یا یک صفحه وب که به طور دائم آفلاین شده است لزوماً غیرقابل دسترسی است. گاهی اوقات ، می توانید به یک نسخه پنهان شده از صفحه دسترسی پیدا کنید یا یک نسخه بایگانی شده از آن را مرور کنید.
همه صفحات وب در حافظه پنهان نیستند ، اما Google یک روش ساده برای بررسی ارائه می دهد . اگر سایت به هر دلیلی باز نشود ، می توانید این کار را انجام دهید ، مثلاً اگر سایت از بین رفته باشد یا به دلیل بار بیش از حد بازدید به درستی بارگیری نشود.
با این حال ، گزینه cache در Google برای صفحات وب واقعاً قدیمی کار نمی کند. روش جایگزین جستجو در سایتی که دیگر در اینترنت فعال نیست ، یافتن آن در Wayback Machine است .

از ابزارهای پیشرفته موتور جستجو استفاده کنید

از ابزارهای پیشرفته موتور جستجو استفاده کنید

اکثر موتورهای جستجو گزینه های پیشرفته ای دارند که می توانید با استفاده از آنها نتایج بهتری بگیرید. ما تعدادی از آنها را در بالا مرور کردیم ، اما مهم است که بدانیم که معمولاً موارد بسیار بیشتری نیز در دسترس هستند.
یک مثال ساده را می توان با جستجوی یاهو مشاهده کرد. هنگامی که تصاویر را در آن سایت جستجو می کنید ، می توانید رنگ ، اندازه و نوع خاصی از تصویر را برای جستجو انتخاب کنید. جستجوی ویدئو مشابه است اما به شما اجازه می دهد طول و وضوح را برای جستجو انتخاب کنید.
بسیاری از ابزارهای جستجوی وب گزینه های پیشرفته ای دارند. برخی از نمونه ها را می توانید در لیست ترفندهای جستجوی پیشرفته بینگ و مقاله گزینه های جستجوی Google Images مشاهده کنید.
برای سایت های دیگر ، به دنبال فیلتر ، پیشرفته ، ابزارها ، گزینه های بیشتر یا دکمه / منوی مشابه در اطراف نوار جستجو باشید.

جستجوی Wildcard را اجرا کنید

جستجوی Wildcard را اجرا کنید

اکثر موتورهای جستجو به شما امکان می دهند از یک شخصیت wildcard برای پرتاب شبکه جستجوی گسترده تری استفاده کنید. با این کار می توانید با موتور جستجو ارتباط برقرار کنید که می تواند شخصیت wildcard را با هر چیزی که بخواهد جایگزین کند.
یک wildcard ممکن است ستاره (*) ، هشتگ (#) یا علامت سوال (؟) باشد ، اما ستاره رایج ترین است.
“بهترین * اجاره” “تهران”

صفحه وب را برای یک کلمه خاص جستجو کنید

صفحه وب را برای یک کلمه خاص جستجو کنید

جستجوی موثر وب فقط شامل ترفندهایی برای استفاده از موتور جستجو نیست. هنگامی که در صفحه ای قرار گرفتید که از طریق جستجوی وب پیدا کرده اید ، ممکن است که همچنان به دنبال واژه ی مورد نظر خود بخش های سایت را بی دلیل بچرخید و به نتیجه نرسید.

خوشبختانه ، هر مرورگر وب به شما امکان می دهد در آن صفحه کلمات کلیدی را جستجو کنید. این کمی شبیه به جستجوی سایتی است که در بالا آموخته اید ، اما به جای اینکه فقط صفحاتی را که شامل این کلمات هستند ، پیدا کنید ، این ترفند دقیقاً به شما نشان می دهد در کجای صفحه کلمه کلیدی نشان داده شده است.

برای این کار ، از میانبر صفحه کلید Ctrl + F ( Windows ) یا Command + F ( Mac ) استفاده کنید تا یک اعلان دریافت کنید که از شما می پرسد دنبال چه چیزی هستید. اکثر مرورگرهای تلفن همراه نیز از عملکرد find پشتیبانی می کنند که معمولاً در منو پنهان است.

به عنوان مثال ، اگر در آخر در یک صفحه وب درباره برج میلاد که در حال تحقیق درباره آن هستید ، و می‌خواهید به سرعت ببینید که آیا در صفحه چیزی در مورد برج میلاد ذکر شده است ، می توانید از میانبر برای تایپ کلمه برج میلاد استفاده کنید . با این کار هر نمونه از آن در صفحه برجسته می شود و به شما امکان می دهد به سرعت به هر خط بروید.

فقط از یک مرورگر استفاده نکنید!

فقط از یک مرورگر استفاده نکنید!

درگیر استفاده از فقط یک موتور جستجو برای همه جستجوی وب خود نشوید. Google تنها موتور جستجوی دنیا نیست. در حقیقت ، علاوه بر موتورهای جستجوی منحصر به فرد که در بالا ذکر شد ، گزینه های مختلفی برای جستجوی معمولی وب در گوگل وجود دارد .

چند نمونه از موتورهای جستجوی معتبر با نام های Bing ، Yahoo ، Startpage.com ، Yandex ، Ask.com و DuckDuckGo می باشند که برای جستجو میتوانید از آنها نیز استفاده کنید.

اگر یک موتور جستجو به شما در یافتن آنچه می خواهید کمک نمی کند ، ممکن است با موتور دیگری نتایج بهتری داشته باشید. بعضی از آنها از الگوریتم های مختلفی استفاده می کنند و گزینه های فیلتر منحصر به فردی دارند که در نهایت می توانند نتایج متفاوتی را نسبت به دیگری نشان دهند.
موتور جستجوی Dogpile از قابلیت ها و الگوریتم های جستجوی چند موتور جستجوی معتبر استفاده می کند، شاید بتوانید نتایج جستجوی کاربردی تری را در این موتور جستجو بیابید. ( این مرورگر برای نتایج جستجو با زبان انگلیسی کاربردی تر است.)

ترجمه و ویرایش: سعید رضاپور

منبع: lifewire

سعید رضاپورمشاهده نوشته ها

Avatar for سعید رضاپور

سعید رضاپور هستم، از سال ۱۳۸۵ فعالیت خودم رو در زمینه طراحی سایت و سئو شروع کردم و نمونه کارهای زیادی در رابطه با سئو و طراحی سایت هم دارم. همچنین مدیر سایت تبلیغات قالیشویی هم هستم. خوشحال میشم تجربیات خودم رو در این زمینه به صورت رایگان با کاربران به اشتراک بذاریم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.